Sıkça Sorulan Sorular

Ginseng tarımı Türkiye'de yapılabilir mi?

Orman Genel Müdürlüğü ile Güney Kore Cumhuriyeti arasında, Türkiye’de yetiştirlmesi konularında işbirliği yapmak gayesiyle 2014 yılında Güney Kore’de iyi niyet beyanı imzalanmıştı. Güney Kore’ye özgü Ginseng (Panax ginseng C. A. Meyer) bitkisinin Türkiye’de yetiştirilme koşullarının araştırılması için İç Anadolu Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ortaklığında araştırma projesi başlatılmıştı. Proje kapsamında 19-24.03.2016 deneme sahalarında yaklaşık 6500 adet Ginseng tohumu ekimi ve 1500 adet Ginseng kök çeliği dikimi yapıldı. Türkiye’de Ginseng yetiştirilmesi için Yaylacık Araştırma Ormanı’nda iki; İstanbul Çatalca’da üç ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Bahçeköy Fakülte Ormanı’nda iki adet olmak üzere ülkemizde toplam 7 deneme sahası tesis edildi. Şu anda yumrudan ekimi yapılan alanlarda ginsenglerin yaklaşık 20 santimetre boya ulaştılar. Dolayısıyla ginseng Türkiye'de zaten yetiştiriliyor. Daha fazla bilgi için Orman Genel Müdürlüğü web sitesine bakabilirsiniz.


Ginseng saksıda yetiştirilebilir mi?

Ginseng bitkisinin faydalarını ilk okuduğumda, bu bitkiyi yetiştirmeliyim demiştim. Ginseng hakkında araştırma yaptığımda saksıda yetiştirilmesi hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadım. Ankara'da ve dairede yaşadığım için tek seçeneğim saksıda yetiştirmekti. Yararlarını düşününce denemeye karar verdim. Üç yıllık ginseng denemelerinin çıkış noktası bu idi. Galeri bölümünden resimlerde görüldüğü üzere bence saksıda ginseng yetiştirilebir. Denemelerim sayesinde saksıda ginseng yetiştirme hakkındaki bilgim ve inancım artmaktadır.


Hangi tür ginseng yetiştirmeliyiz?

Ginseng tohumlarını elde etmek gerçekten zordur. Detaylı bilgi için bu konu hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz. Kaliteli ginseng tohumu olması daha önemlidir. Ticari olarak yetiştirmeyi planlıyorsanız Kore ginsengi daha değerlidir. Eğer sağlığınız için ginseng yetiştirmek istiyorsanız her ikiside (Kore ve Amerikan ginsengleri) olabilir. Faydası ekildiği toprağın kalitesi ve süresi ile doğru orantılı olarak artacaktır.